Важливість раннього читання: як привити любов до читання своїй дитині

     Навичка читання допомагає дитині формулювати свої думки та бути послідовним у діалозі, розвиває уяву, впливає на розширення словникового запасу, покращує пам’ять та концентрацію уваги.


     Усі ці фактори безумовно впливають на загальний розвиток. Давайте з’ясуємо, які підходи привчити дитину читати є дієвими. І найголовніше - як  пробудити в дитини бажання читати?


Раннє читання: що воно дає дитині

     Читання книг, казок, оповідань, наукової літератури формує в дитини комплексне мислення, фантазію, стимулює розумову діяльність. Читання впливає на відділ мозку, який пов'язаний з мовним сприйняттям - ліву скроневу кору, активуючи нейрони, які починають передавати нову інформацію. 


     Коли дитина читає - вона уявляє образи, формує у своїй уяві загальну картинку того, що відбувається у творі - тобто, “малює” образи описаних та не описаних у творі деталей. Зацікавленість у тому, що дитина читає, допомагає їй концентруватися та розвивати таку корисну і необхідну здібність як утримання уваги. Тому, звісно, нехтувати таким важливим етапом, як читання, в процесі розвитку дитини не варто.


Коли дитина читає - вона уявляє образи, формує у своїй уяві загальну картинку

Розвиток читацьких навичок у ранньому віці

     У ранньому віці батьки відіграють ключову роль у формуванні світогляду дитини. Це правило стосується і напрацювання звички читати. 

     На першому етапі дієвим методом буде особистий приклад. Дитина, якій батьки читають книги вголос, розуміє, що це цікаво. Згодом виникає прагнення навчитись читати самостійно. Звісно, читати книжки для дітей у ранньому слід прості: казки, байки, оповіді. Ба більше, мова йде не лише про читання книжок, а навіть про читання будь-яких написів.

    Наприклад, гуляючи з дитиною на вулиці звертайте увагу на рекламні борди, плакати, назви магазинів тощо. Напис: “Базар” - прочитавши його вголос, слід пояснити дитині що це таке і навіщо він потрібен. Хай це не здається дрібницею - саме такі дрібниці і формують в дітей розуміння того, що кожне слово несе свій сенс.


З якого віку читати дитині казки?
​Дитячі психологи та експерти з раннього розвитку радять починати читати дитині казки з 9 місяців. Саме в цей період закладаються основи словникового запасу.

Переваги раннього читання
​для когнітивного розвитку дитини

     Важливість читання для дітей була доведена в дослідженні вчених з Медичного центру дитячої лікарні Цинциннаті (США).

Вчені з’ясували, що читання дітям вголос має чудовий вплив на розвиток дитячого мозку та його здібностей. 


     Дослідження проводили за допомогою магнітно-резонансної томографії. Активні мозкові реакції були зафіксовані у тих дітей, яким батьки читали вголос і які мали змогу обговорити почуте та прочитане. А от діти, які не читали, або ж не були залучені в цей процес такої мозкової активності не мали.

У цьому процесі брала участь та частина мозку, яка відповідає за розвиток сприйняття, вирішення задач, пам'яті тощо.


Вдосконалення мовленнєвого розвитку через книги


   Вдосконалення мовленнєвого розвитку через книги є одним з найефективніших способів збагатити словниковий запас та вдосконалити граматичні навички. Читання книг розширює мовні горизонти, знайомить читача з різноманітними стилями письма, новими словами та виразами, а також з нюансами використання мови у різних контекстах. Це дозволяє не тільки підвищити рівень розуміння мови, але й сприяє кращому вираженню власних думок та ідей.

   Крім того, регулярне читання книг спонукає до критичного мислення та аналітичних навичок. Аналізуючи сюжети, персонажів та ідеї, що зустрічаються у літературі, діти вчаться виявляти глибинні змістові зв'язки та вдосконалюють свою здатність аргументовано висловлювати власні погляди. Таким чином, книги стають не тільки засобом для покращення мовленнєвих навичок, але й інструментом для збагачення інтелектуального потенціалу.

Як зацікавити дитину читати: створення читацького середовища


     Аби ваш малюк почав читати є головне правило: не змушуйте його це робити. Дитина не має відчувати тиск.
​     Дитяча психіка побудована так, що відчуваючи тиск, ховається чи захищається. Створіть “безпечні” умови, які будуть мотивацією до читання: показуйте особистий приклад, обирайте та купуйте книжки разом з дитиною, обговорюйте прочитане легко, без надмірного контролю. Привчайте дитину читати, хваліть, але не змушуйте.



Створіть вдома комфортну атмосферу, яка спонукає до читання

Організація читацького куточку вдома

     Створіть вдома комфортну атмосферу, яка спонукає до читання.

     Започаткуйте традицію читати разом ввечері, заварюючи смачний чай, розташуйте шафу з різноманіттям книг та обов'язково на цей час організуйте тишу. Маючи таку сімейну традицію дитина швидко підхопить цей процес. Після цього можна пограти в її улюблені ігри, поїсти морозива та робити будь що, що любить дитина. Такими ненав’язливими “бонусами” ви підсвідомо підкріплюєте в дитини розуміння, що читання це приємно.

Вибір різноманітних та захоплюючих книг
​для дітей


Як заохотити дитину до читання?

     Дайте дитині можливість вибору та поясніть, що вона може читати лише те, що вона хоче (якщо мова про школяра, то мається на увазі - позашкільний час). Дитина не має у 5/8/10 років читати філософські трактати, якщо це не входить у сферу її інтересів. Складні переобтяжені тексти можуть викликати зворотній ефект.

     А от прийти з дитиною в книжковий магазин чи бібліотеку, та дозволити обрати те, що їй подобається - екологічний шлях. Обравши книги, які їй цікаві, дитина буде відчувати відповідальність перед собою та своїм вибором, а отже - вона їх скоріше за все - прочитає. 


Інтерактивність та спільне читання


      Для малюків, які ще не вміють концентрувати увагу, важливим є те, аби процес читання мав інтерактивність та елементи залучення.

     Є безліч паперових книжок з картинками та 3D-моделями, коміксів, які допомагають зафіксувати увагу дитину та розвивати її образне мислення. Зовсім сучасний варіант - читати книжки на планшеті, де є купа ілюстрацій та звукового супроводу.
​    Процес читання дитині має бути їй цікавим.


Як уникнути перевантаження та підтримувати інтерес до книг

     Аби дитина не відчувала перенасиченість книжками, не слід занадто контролювати цей процес.

     Хай дитина читає стільки, скільки хоче (в міру дозволеного офтальмологими часу), але кожного разу слід її хвалити, заохочувати це робити ще. Головне - не кількість прочитаного, а регулярність.

      Аби інтерес до книг в дитини не згасав, можна дивитися з дітьми мультфільми та кінострічки по мотивам вже прочитаної книги, розповідати про героїв цих книг тощо.

     Але головне робити це після, а не до того, як книга буде прочитана.


Короткі поради для батьків 

Користуючись цими порадами, ви будете знати як привчити дитину читати:

- Зробіть читання хобі. Гарна звичка проводити вільний час з книгою в руках - це сучасно, круто та дуже цікаво


- Почніть з себе - лише ваш приклад це вже здебільшого запорука успіху в процесі привчання дітей до читання


- Не нехтуйте особистими інтересами дітей - зазвичай діти люблять фентезі та фантастику, пригодницькі книги. Підтримуйте їх у цьому


- Спілкуйтесь з дітьми після прочитання книг. Обговорюйте те, що дитина дізналася, що їй сподобалося, як би вона зробила на місці героя тощо

 - Наводьте приклади видатних людей - “Видатний Х став таким успішним, бо з дитинства багато читав” 


- Впливайте на дитину виходячи з її авторитетів та цілей: Дитина хоче стати космонавтом? Дайте їй зрозуміти, що аби полетіти в космос, треба багато дізнаватися, в чому книга - найкращий друг


- Реверсійний метод: можливо, спрацює не з кожним, але можна спробувати. Скажіть дитині, що та чи інша книга надто складна і дитина її не зрозуміє. Після такої тези дитина буде налаштована довести зворотнє і сяде її читати


- Підкріплюйте дитячу звичку читати чимось приємним: після кожної прочитаної книги ведіть у кіно/купуйте морозиво тощо


- Дайте зрозуміти, що мета читання не прочитати від початку до кінця, а з користю провести час


ТОП-5 книг для раннього читання: "Двіжова підбірка"

Розвиток та майбутня соціалізація дитини залежить від її когнітивних розумових здібностей


     Що раніше дитина почне розвивати свої навички, то краще для неї. Вміння читати допомагає розкрити потенціал, розвиває логіку, уяву, словниковий запас, фантазію дитини. 

     Батьки є головним помічником та прикладом для формування любові до читання в дітей. Хай дитина бачить, що ви це робите, тоді вона буде заохочуватися робити те ж саме. Читайте дитині з раннього віку, і вона почне  сприймати цей процес цікавим і звичним для себе.


Натхненного читання!


Поділитись цією новиною