Святий Миколай є одним з найвідоміших та найшанованіших святих в Україні та світі. У більшості людей Миколай асоціюється з добротою, допомогою іншим та своєю щедрістю, а також зі справжніми дивами, містикою та чудотворністю. Його образ сповнений легенд та став чітким відображення доброти й милосердя.
У ніч із 5 на 6 грудня кожна дитина з нетерпінням чекає на подарунок, який принесе і покладе під подушку Святий Миколай.
То ж хто такий Святий Миколай? Які традиції святкування цього дня існують в Україні та світі?
Дізнаймося про це свято трішки більше!
Легенда про Святого Миколая
Існує багато легенд про святого Миколая-Чудотворця, але одна з найвідоміших розповідає про його добрий вчинок для бідної сім’ї.
Колись на території сучасної Туреччини у місті Міра, де Миколай був єпископом, жила бідна родина з трьома доньками. Батько не міг зібрати грошей на придане для своїх дітей, тому боявся, що вони не зможуть вийти заміж та мати щасливе майбутнє. Коли Миколай дізнався про їх тяжке становище, то вирішив допомогти, але таємно.
Уночі він непомітно підкинув до будинку мішечок із золотими монетами. Легенда свідчить, що мішечок потрапив під подушку однієї з доньок. І коли вона прокинулась, то знайшла неочікуваний подарунок, завдяки цьому змогла вийти заміж, а її родина була врятована від злиднів.
Такий вчинок Миколай повторив для другої й третьої доньки. Згодом, його благодійність стала прикладом жертовності, а звичай дарувати подарунки на честь святого Миколая поширився по всьому світу.
Ця легенда уособлює сутність святого Миколая – покровителя дітей і нужденних, що завжди приносить радість і допомогу тим, хто її потребує.
Де і коли народився святий Миколай?
Святий Миколай народився приблизно у 270 році у місті Патара, що розташовувалося в римській провінції Лікія, яка зараз є територією Туреччини. Батьків звали Феофан і Нонна, вони були заможними людьми та відданими християнами. Вони дуже довго молилися про появу у них первістка, тому народження Миколая було для них справжнім благословенням.
З дитинства Миколай проявляв глибоку віру і співчуття до ближніх. Після смерті батьків він успадкував значний статок, який використовував для допомоги бідним і нужденним. Його життя було сповнене добрих справ, які згодом прославили його як одного з найшанованіших святих у християнській традиції.
Як виглядає Миколай?
Образ святого Миколая сформувався з часом і в різних культурах має свій варіант.
У західній Європі Святий Миколай ілюструється як літній чоловік із мудрим і добрим обличчям. У нього сива борода, яка символізує святість і мудрість, а також він носить церковний одяг, адже був єпископом. Часто на його грудях зображений хрест, а в руках — церковна книга або скринька з мощами.
В Україні Святого Миколая зображують у святковому білому чи червоному одязі з золотими елементами, схожому на єпископське убирання. У руках він тримає торбинку з подарунками або посох.
У Сполучених Штатах Америки образ святого Миколая трансформувався у Санта-Клауса: круглолицього чоловіка в червоному костюмі з хутряним оздобленням, проте цей образ має мало спільного з історичним святим, бо на його образ вплинула рекламна компанія Coca-Cola.
Незалежно від того, як він зображений у різних культурах, Святий Миколай завжди асоціюється з добротою, теплом і турботою про ближніх.
Де живе Святий Миколай?
Святий Миколай жив на території сучасної Туреччини. Його життя було тісно пов’язане з кількома ключовими містами: Патарою та Мірою.
Патара - це місто в Лікії, саме воно стало місцем його народження та дитинства. Патара була портовим містом, важливим торговим і культурним центром. Тут Миколай отримав християнське виховання та сформував свій життєвий шлях. Після смерті батьків, бажаючи присвятити своє життя служінню Богу, він роздав усе успадковане майно та перебрався у місто Міри, де був обраний Єпископом.
Місто Міри, яке зараз називається Демре, було важливим релігійним центром, і саме тут Миколай став відомим своєю мудрістю, милосердям і здатністю творити дива. У цьому місті після його смерті збудували базиліку, де зберігали його мощі. Згідно з легендою, після смерті попереднього єпископа, міська громада шукала нового духовного лідера. Вибір впав на Миколая через Божественне видіння одному зі священнослужителів.
За роки свого єпископства Миколай зробив багато добрих справ, підтримував бідних, спонукав до справедливості та навіть творив справжні дива. За легендами, він зцілював безнадійно хворих, заспокоював бурі на морі, аби врятувати моряків та навіть рятував від голоду та посухи.
Чому Святий Миколай приносить подарунки?
Святий Миколай приносить подарунки як символ милосердя, щедрості та любові до ближніх, що були основою його життя.
Подарунки від Святого Миколая символізують його турботу про всіх, особливо про дітей. Його подарунки - це вираження любові, що спонукає дітей до милосердя та вміння робити добро без очікування чогось у винагороду. Через отримання подарунків діти дізнаються про цінність добрих вчинків і віру в диво. За традицією, Миколай нагороджує слухняних дітей, спонукаючи їх бути добрими, працьовитими та чуйними.
Коли святкують Миколая? Коли Миколай приносить подарунки?
День святого Миколая святкують 6 грудня за григоріанським календарем та 19 грудня за юліанським. В Україні віднедавна офіційно свято відзначається за григоріанським календарем, тобто 6 грудня.
Саме ця дата стала традиційною, оскільки святий Миколай помер саме 6 грудня (19 грудня). Таким чином, весь світ вшановує його пам’ять та продовжує робить світ добрішим саме цього дня.
У ніч з 5 на 6 число кожна українська дитина засинає у щасливому передчутті дива, оскільки розуміє, що зранку отримає довгоочікуваний і приємний подарунок. Коли приходить Святий Миколай, дитина спить, і він таємно кладе подарунок під подушку або поруч, аби дитина прокинулася та одразу побачила те, що їй підготував Святий.
Але не слід забувати, що Миколай нагороджує своїм візитом тільки дітей, які були слухняними весь рік. Бо якщо дитина поводилась нечемно, то вона може замість подарунку отримати, наприклад різочку, як нагадування, що треба виправлятись.
День Святого Миколая: традиції
День Святого Миколая має багато традицій у світі і в Україні зокрема.
У цей день прийнято особливо допомагати нужденним, бідним та дітям-сиротам, як це робив і сам Святий. Також по всьому світу організовують ярмарки, благодійні збори та інші заходи для допомоги нужденним.
У церквах своєю чергою проводять урочисті літургії та моляться Миколаю, просячи в нього заступництва, захисту та допомоги.
У Європі традиційно готують святкові частування: традиційних “миколайчиків” - печиво та цукерки у формі святого. В Україні - це традиційні медові пряники, які випікають та поливають глазур'ю. Зазвичай їм придають форму зірочки чи янголятка. Більш консервативною українською традицією на святковий стіл є приготування борщу з карасями та вареників на заварному тісті.
Традицією, яка єднає весь християнський світ є писати листи зі своїми бажаннями Святому Миколаю. Діти пишуть листи з проханнями про подарунки, а також обіцяють виправитись, якщо були неслухняними. Це відбувається завчасно до свята, а лист діти віддають батькам, аби ті відправили його до адресата.
У різних куточках світу встановлюють так званий “Посох добрих справ”, який символізує посох Миколая. Саме під цей посох люди складають подарунки, які хочуть віддати нужденним. Встановлюють посох зазвичай волонтери або благодійні організації, які потім спрямовують подарунки тим, хто цього потребує.
У країнах Європи та США діти готуються до приходу святого Миколая розвішуючи святкові шкарпетки чи ставлячи свої черевики біля ліжка, чи на підвіконні. Саме у шкарпетку чи черевики за традицією західних країн кладе подарунок Миколай.
В Україні традиція трішки інша, готуватись перед сном дитині не треба, оскільки “український” Миколай кладе подарунок прямо у ліжко, як правило поруч або під подушку.
Традиції в Україні та у іншому світі мають певні відмінності, але свято День Святого Миколая має спільний корінь та дух. Він транслює любов до добра, щедрості, милосердя та підтримки ближнього свого, особливо дітей.
День Святого Миколая - свято для дітей усього світу
Святий Миколай - один із найбільш шанованих постатей у християнстві, а його життя та вчинки залишили відбиток у традиціях та історії багатьох народів. Його прагнення до милосердя, щедрості та справедливості стали основою для сотень легенд, які висвітлюють його як заступника дітей і нужденних.
Свято Миколая - це день, коли кожен з нас згадує, що головні цінності у людському світі - це готовність допомоги та проявити добро.
Святий Миколай втілює християнські чесноти, такі як віра, любов і милосердя. Його образ надихає на добрі вчинки та вірність високим моральним принципам, що є актуальними в усі часи. Святий Миколай нагадує нам, що кожен із нас може зробити цей світ кращим через добрі справи та допомогу іншим.
Щасливих свят! З турботою про вас, ваш Двіжок.