Як мотивувати дитину до навчання

Сучасний світ ставить перед дітьми високі вимоги, але дітки далеко не завжди сприймають навчання як щось важливе і корисне для себе. Батьки часто стикаються з відсутністю у дитини бажання сідати за підручники, виконувати домашні завдання та вчити щось нове.

Кожен дорослий стикається з питанням: “Як саме пробудити  інтерес і як мотивувати дитину до навчання?”.  Важливо зрозуміти, що мотивація дитини має йти зсередини, а не задля задоволення бажань батьків чи вчителів. У цій статті ми розберемо причини цієї проблеми, розглянемо найпоширеніші помилки батьків, а також запропонуємо дієві варіанти для формування внутрішньої мотивації до навчання у вашої дитини.

Чому дитина не хоче вчитися?


Відсутність у школяра інтересу до навчання може мати безліч причин, тому важливо усвідомлювати, що кожна дитина унікальна. Давайте розберемо основні критерії, які найчастіше стають перешкодою у навчанні для дитини. Але не слід забувати, що цей список не є вичерпним.


  • Відсутність внутрішньої мотивації до навчання. Якщо дитина не усвідомлює, для чого їй вивчати той чи інший предмет, то вона сприймає навчання як нудний обов’язок. Особливо це проявляється тоді, коли знання викладаються сухо, без пояснення того, де саме ці знання можуть знадобитися в реальному житті.
  • Страх невдачі. Дуже поширена проблема навіть у дорослих, не кажучи вже про дітей. Постійний страх зробити помилку, отримати низьку оцінку та отримати від батьків осуд чи навіть покарання. Цей страх формується саме через надмірний тиск дорослих та іноді однолітків. Також негативно впливає порівняння з іншими дітьми.
  • Стрес та перевантаження. Сучасна освітня програма часто дуже інтенсивна, тому у поєднанні з численними додатковими гуртками та заняттями дитина може відчувати емоційну та фізичну втому, яка знижує бажання навчатись.
  • Відсутність підтримки з боку значущих дорослих. Коли батьки не враховують індивідуальні бажання дитини, її потреби та інтереси, це призводить до згасання жаги до навчання. Занадто високі вимоги чи, навпаки, байдужість, є демотивуючим фактором для дитини.
  • Вплив сучасних гаджетів. Зараз у дитини відкритий цілий світ розваг, які знаходяться на відстані кількох кліків, тому багатьом дітям дуже важко сконцентруватися на довготривалих завданнях. У поєднанні з іншими факторами, це теж негативно впливає на жагу до пізнання. 


Як саме розібратися і діяти в тих чи інших обставинах розберемося далі.

Як зацікавити дитину вчитись?

Зацікавлення дитини до навчання - це складний і дуже важливий процес, який потребує неабиякої уваги та терпіння батьків. Для комфортного інтегрування дитини в навчальний процес вона має знати, що батьки підтримують її навіть якщо на певних етапах вона зазнає невдачі.


Заохочення дитини до навчання - це забезпечення таких умов, де дитина сама має внутрішнє бажання отримувати знання та досягати успіхів. А коли на додачу вона має підтримку та опору батьків, то це підштовхує її розвиватися ще сильніше.

Як мотивувати дитину до навчання: основні принципи

До дитини треба знаходити підхід, виходячи з конкретної проблеми. Не забувайте, що дитина це така сама особистість, як і дорослий, тому виходячи з причини відсутності бажання навчатись підбирається і конкретний варіант вирішення цієї проблеми.


Нижче приведені основні поради:


  • Роз’яснюйте дитині життєві ситуації, де ті чи інші знання стануть у нагоді. Коли дитина усвідомлює, що певні знання існують не тільки для того, щоб отримати оцінку, а й можуть знадобитися в реальному житті, то бажання вчитися зростає. Проговорюйте реальні приклади як знання можуть реалізовувати мрії, полегшувати життя та процес досягнення цілей.
  • Давайте гідну оцінку дитячим зусиллям. Заохочуйте дитину вчитися, наголошуючи, що старання часто цінуються більше, ніж результат. Поясніть, що помилки це частина процесу навчання і саме на помилках формується склад розуму, перед яким будь-яка життєва задача - це не проблема, а цікавий виклик. Створіть середовище, де дитина не боятиметься помилитися.
  • Дозування навантаження. Аби дитячий мозок не кипів від напруги, звертайте увагу на розподіл часу дитини. Окрім навчання в дитини має бути час на відпочинок і на хобі. Дитина має сама усвідомити, що коли є час для навчання, тоді є і час для дозвілля. Розуміючи, що навчання - це не все її життя, то воно буде даватися їй легше і бажаніше.
  • Використовуйте сучасні технології. Смартфони і ноутбуки тісно увійшли у наше життя, а для сучасних дітей вони були від початку їхнього життя. Тож використовуйте цей інструмент на максимум: інтерактивні платформи для навчання, мобільні додатки, ігри, що допоможуть засвоювати інформацію. Гаджети можуть бути класним інструментом для зацікавлення, головне знайти правильний підхід.
  • Розвивайте індивідуальні інтереси дитини. Зверніть увагу, до чого лежить душа вашого чада та створюйте можливості для додаткового розвитку цих інтересів. Окрім розвитку всередині цієї бульбашки, дитина розумітиме, що її підтримують і вона підтягне ті аспекти навчання, які їй менш цікаві.


Комбінуйте ці підходи саме під вашу дитину, тоді ви отримаєте чудовий результат.

Як заохотити дитину до навчання: поради психолога

Залучення дітей до навчання базується на розумінні емоцій, мотивації та особливостей розвитку дитини. Давайте розглянемо основні методи, які допоможуть у цьому процесі:


  • Метод позитивного підкріплення. Цей метод передбачає винагороду за зусилля у навчанні. Працює це просто: хваліть дитину за старання, навіть якщо результат не ідеальний. Важливо, аби позитивне підкріплення було регулярним, але не надмірним. Потрібно балансувати на цій межі, аби в дитини не з’явилася залежність від винагород.
  • Гейміфікація. Використання елементів гри у навчальному процесі. Перетворюйте навчання на гру з певними рівнями, “босами”, викликами та фінальними нагородами. 
  • Залучення у процес через інтереси дитини. Діти дійсно мають більше успіхів тому, що пов'язане з їхніми хобі. Найпростіший приклад, це якщо дитина цікавиться автомобілями, то використовуйте їх аби вивчати фізику чи математику. Наприклад: “У нас є 2 феррарі і 3 ламборгіні, скільки у нас автомобілів?”. Уявляючи те, що їй цікаво, дитина сама не усвідомить, як вже зрозуміла ту чи іншу тему.
  • Метод малих цілей. Розбивайте складні завдання на невеликі і досяжні, аби потім з цих дрібниць виходив великий осяжний результат. Завдяки цьому методу дитина постійно отримує позитивний досвід успіху, що підтримує її жагу до процесу. 
  • Метод вибору. Легка маніпуляція, але дієва: “Ти хочеш сьогодні почати з літератури чи математики?”. Дитина відчуває, що у неї є вибір і її думка важлива і не замислюється над тим, що варіанту “Нічого не робити” в неї нема.
  • Метод співпраці. Долучайтеся до роботи над завданнями разом з дітьми, бо спільне виконання завдань підвищує інтерес та зацікавленість дитини. Вона усвідомлює, що те, що вона робить це не якісь дитячі пустощі, а важлива доросла справа.

Психологи також радять комбінувати ці методи і шукати серед них найбільш дієвий саме для вашої дитини. І головне: застосування цих методів має бути не імпульсивним, а систематичним і регулярним. 

Помилки, яких слід уникати

У процесі залучення дітей до навчання батьки можуть несвідомо припускатися помилок. 

До основних відносять надмірний тиск та вимоги від дитини, через що вона втрачає впевненість та бажання. Також негативно впливає порівняння з іншими дітьми, тому ніколи не кажіть “А от Андрійко за цю контрольну отримав більший бал!”, бо це знижує самооцінку вашої дитини. 

Також не слід ігнорувати емоції дитини. Звертайте увагу на те, що малеча може бути втомлена, тривожна чи засмучена та вчасно підтримайте її. Це допоможе їй тримати концентрацію, активність та мотивацію на хорошому рівні.

Одна з найпоширеніших помилок - це перевантаження навчанням. У дитини школа, спортивні секції та кілька гуртків? Для отримання гарних результатів у навчанні застосуйте тайм-менеджмент. Візуалізуйте графік разом з дитиною, використайте наліпки, кольорові стрічки та інші візуальні елементи для закріплення. 

І як фінальний пункт, але дуже важливий: непослідовність у вимогах до дітей. Сьогодні наполягати на вивченні домашнього завдання, а завтра дозволити нічого не робити - це велика помилка. Таким чином дитина не розуміє, чого від неї хочуть і не отримує постійної зрозумілої задачі.


Пам’ятайте, що помилки - це нормально, але мінімізувати їх легко, якщо ви будете послідовними та інтегрованими у життя вашої дитини.

Мотивація до навчання - це важливо

Мотивація до навчання - це основа розвитку дитини та фундамент для її дорослого життя. Звичка вчитися формується через підтримку, розуміння та позитивний приклад батьків. У процесі заохочення не забувайте, що важливо знаходити індивідуальний підхід до дитини, адже універсальних методів не існує. 

Проводьте час разом, діліться власним досвідом, цікавтесь емоційними й фізичними потребами дитини.  Пам’ятайте: ваше взаєморозуміння та активна участь у процесі навчання - це і є найкраща мотивація для прогресу дитини! 


Успіхів та наснаги!
​З турботою, ваш Двіжок!


Поділитись цією новиною